Blog

Polsko v EU

Polsko v EU

Pocházím z Opavy ležící jen pár kilometrů od hranice s Polskem. Když mi bylo asi šest, začali jsme s klukama objevovat okolí. Sedli jsme na kola a vyrazili třeba k hraniční čáře. Tam stála unimobuňka, která sloužila jako stanoviště pohraniční stráže. Přechod zde totiž dlouho nebyl možný. Lidé museli absolvovat dlouhou zajížďku, aby se přes hranice vůbec dostali. Jediné co nám zbývalo bylo snění o tom, jak jednou tuhle hranici přejedem úplně sami. Pár let po pádu komunismu tam začali pouštět pěší. Párkrát jsem tam potom projížděl na kole s pasem v kapse. Vždycky jsem se hrozně těšil na razítko. Nikdy jsem žádné nedostal. V roce 2004 Polsko vstoupilo do EU a v roce 2007 do Schengenu a pro mě konečně pocitově hranice zmizela. V té době už jsem pár let nebydlel u rodičů, když mě přepadl náhlý nával nostalgie. Na jaře 2009 jsem sedl do auta a vyrazil jako tenkrát do nejbližší přeshraniční vesnice Pilszcz. Tentokrát jsem ji jel spíš víc poznat než prozkoumat a nafotit pár políček na filmu. Při lámaném rozhovoru s místními jsem se opět přesvědčil, že má polština nestojí za nic. nicméně jsem se dozvěděl, že většina mladých odjela do Velké Británie, aby pomohla uživit své rodiny. Starší lidé zústali a starají se o půdu a okolí. Je zvláštní, že tady není cítit takový ten postkomunistický zmar a rozklad, který stále ještě vládne nejen v našem pohraničí. Tady je to především o absenci mladé generace a prací rozdělených rodinách. Budu se sem ještě vracet.

Poland in the EU

I grew up in the bordering region between the Czech Republic and Poland, more precisely the historic area of Silesia. At the age of six me and my mates from the elementary school started to explore our mainly agricultural territory. From time to time we rode our bikes towards THE line obviously experiencing a huge thrill. The customs container was more of a guard post because there was no way to cross right here at that time. People had to travel long distance to reach an official border crossing. At least we could dream of crossing the border all alone just by ourselves. A couple of years after the fall of communism they started to allow pedestrians to cross. Since then I crossed the borders several times. Always with a big smile, waiting for a passport stamp which I never happened to get. In 2004 Poland joined the EU and in 2007 the Schengen Area which to me was the right impulse to finally realize that there are no borders anymore. I already moved from my parents and was some kind of nostalgic about my hometown Opava and its surroundings. Hence in late spring 2009 I popped in my car clearly remembering a mindset of that young punk on a bike and drove to the nearest polish village called Pilszcz. My idea was to get to know it a bit more into depth this time and shoot some frames. My crappy Polish proved to be rubbish (again) but anyway according to the locals I met in Pilszcz and Kietrz, vast majority of young population went to the UK to find a job and improve the financial situation of their families. Typically the elderly stay, help with the farmwork and take care of the neighborhood. There is nothing like a typical “post-communist decay feeling” going on here. I would say it is much more here about job-related family separation than anything else. I will come back and shoot some more in future.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>